Православный календарь 4 июля ( 21 июня ст.ст.)

Июль 3rd 2011 -


Православный календарь 4 июля ( 21 июня ст.ст.)

Петров пост.
В этот день:
Русская Православная Церковь отмечает память святых:

Мученика Иулиана Тарсийского (ок. 305).
Сщмч. Иоанна пресвитера (1918).
Прп. Георгия исп (1932).
Сщмч. Алексия, Павла и Николая пресвитеров (1938).
Прмч. Ионы (1938).
Мч. Никиты (1942).
Обретение мощей прп. Максима Грека (1996).
Сщмч. Терентия (Тертия), еп. Иконийского (I).
Прпп. Иулия пресвитера и Иулиана диакона (V).
Мученика Арчилла II (1622) (Груз.).
Новомч. Никиты Нисиросского (1732) (Греч.).
Мч. Афродисия Киликийского.
Мч. Иулиана Ливийского (Греч.).
Сщмчч. Антония, Анастасия, восставшего из мертвых, Келсия, матери его Василиссы, 20 стражей темничных и 7 братьев, замученных вместе со св. Иулианом (Греч.).
Прп. Анастасии, матери свт. Саввы Сербского (ок. 1200).
Мч. Федора, правоверного князя Стародубского (1330).
Св. Кормака Морского (590) (Кельт. и Брит.).
Св. Мевана игумена Миинского.
Храни вас Господь, Матерь Божия и все святые, их же память мы сегодня отмечаем!


Молитвы:


Мч. Иулиана Тарсийского. Тропарь, глас 4.
Мученик Твой, Господи, Иулиан,/ во страдании своем венец прият нетленный от Тебе, Бога нашего:/ имеяй бо крепость Твою,/ мучителей низложи,/ сокруши и демонов немощныя дерзости./ Того молитвами/ спаси души наша.

Кондак, глас 2.
Благочестия непобедимаго воина/ и истины согласника и оружника,/ вси достойно восхвалим Иулиана днесь/ и к нему возопиим:/ моли Христа Бога о всех нас.

Св. Иулианом и иже с ним. Тропарь, глас 1.
Светлыя постничества подвиги,/ радуяся, понесл еси, Иулиане Богоблаженне, с преподобною Василиссою,/ и страдания добльственно претерпел еси/ с честными твоими сострадальцы,/ с нимиже моли Христа Бога/ спастися душам нашим.

Кондак, глас 8.
Иже в преподобных и мученицех/ преславнаго Иулиана и сподвижников его/ любовию память почитаем днесь,/ яко прославивших Господа Божественными делы/ и прославленных Господом Божественными чудесы,/ ихже песньми увенчаим, зовуще:/ радуйтеся, воини Христовы непобедимии.

Прп. Анастасии, матери свт. Саввы Сербского. Тропарь, глас 4.
Добродетельми богатая,/ кротостию и благочестием украшенная,/ возсияла еси чистотою жития твоего,/ сего ради Благий Бог благослови тя/ быти материю светильника рода сербскаго,/ темже вопием ти:/ радуйся, преподобная мати Анастасие.

Кондак, глас 4.
Во благословением браце поживши,/ нескверно удержала еси законно целомудрие,/ чада же твоя кротко учила еси/ паче всех Христа любити,/ Емуже ныне предстоящи и молящися,/ помяни и нас, вопиющих ти:/ радуйся, преподобная мати Анастасйе.

Мч. Федора, правоверного князя Стародубского. Тропарь, глас 1.
Божественным желанием от юнаго возраста/ весь сам себе Господеви возложив,/ в молитвах и постех образ был добродетели,/ богатство же, и славу, и доброродство телесное яко не сущее презрев,/ Христа единаго от души возлюбил еси,/ и Того Истиннаго Бога пред нечестивым царем исповедал еси,/ и доблестию терпения своего сего ужасил/ и всех преудивил еси./ Телом бо, яко розга, обрезаемь,/ на кийждо состав, удеси резания/ благодарны молитвы изрек еси Господеви./ Тем во страдании своем венец прием,/ к Престолу возшел еси славы/ и со Ангелы предстоиши, всехвальне Феодоре,/ моли Христа Бога/ спастися душам нашим.

Кондак, глас 3.
Днесь светло сияющая Церковь/ благочестно празднует праздник/ пресветлой и светоносной твоей памяти,/ великий град и страну созывающи,/ радуется бо, яко имущи в себе сокровище велие —/ честныя и многоцелебныя мощи твоя,/ всехвальне Феодоре, мучениче великоименитый/ и чудес подателю пребогатый,/ моли Христа Бога/ спастися душам нашим.

Обретение мощей прп. Максима Грека. Тропарь прп. Максиму Греку, глас 8.
Зарею Духа облистаемь,/ витийствующих богомудренно сподобился еси разумения,/ неведением омраченная сердца человеков светом благочестия просвещая,/ пресветел явился еси Православия светильник, Максиме преподобне,/ отонудуже ревности ради Всевидящаго/ отечества чужд и странен, Российския страны был еси пресельник,/ страдания темниц и заточения от самодержавнаго претерпев,/ десницею Вышняго венчаешися и чудодействуеши преславная./ И о нас ходатай буди непреложен,/ чтущих любовию святую память твою.

Святитель Феофан Затворник. Мысли на каждый день года

(Рим. 9, 18-33; Мф. 11, 2-15). «Царство Небесное силою берется, и употребляющие усилие восхищают его». Нудится Царствие, то есть с нуждою, с трудом, усилиями и тяжкими подвигами достигается; потому и достигает его только тот, кто ведет жизнь притрудную, подвижническую. Этим, на пути к Царствию, отрицается всякого рода утешность. Утехи всех сортов удаляют от Царствия, а у нас ныне только и забот что об утехах, изредка душевных, а больше плотских: есть, пить, веселиться, гулять и роскошествовать во всем. Царствию сказали: «прошу тебя, извини меня», хоть и в нем пир, и пир царский, какого и на ум никому не придет приготовить, да вкусы у нас не те. Что там сладким считается, то нам горько; что там приятно, то нам противно, что там веселит, то нас тяготит, — разошлись совсем. И Царствие с нуждницами , восхищающими его, отходит от нас. Мы и рады, даже готовы поскорее бы прогнать их и речи уже о том заводим, да лукавый все как то не ухитряется это уладить.

Тэги: ,

Pages: 1 2 3

Оставьте комментарий!