Православный календарь 11 июня (29 мая ст.ст.)

Июнь 10th 2011 -

Православный календарь 11 июня (29 мая ст.ст.)

Троицкая родительская суббота.
В этот день:
Русская Православная Церковь отмечает память святых:

Святой мученицы Феодосии, девы, Тирской (ок. 307-308).
Святой преподобномученицы Феодосии, девы, Константинопольской (730).
Святого, Христа ради юродивого Иоанна, устюжского чудотворца,  (1494).
Святого Луки исповедника, архиепископа Симферопольского (1961).

Обретение мощей преподобного. Иова, в схиме Иисуса Анзерского (2000).
Священочемученник Иоанна диакона (1938).
Мученик Андрея (1938).
Память Первого Вселенского Собора (325)
Сщмч. Иоанна диакона и мч. Андрея (1938).
иконы Божией Матери «Споручница грешных».
Иконы Божией Матери «Недремлющее Око».
Иконы Божией Матери Цесарская — Боровская.
Свт. Александра, патр. Александрийского.
Новомч. Андрея (Греч. ).
Новомч. Иоанна Смирнского (1802).
Последнего благ. греческого царя-мученика Константина.
Сщмч. Олвиана, еп. Анеусийского с учениками (Греч.).
Мчч. Кирилла, отрока Карела, Примола, Финода, Венуста, Гиссина, Александра, Тредентия и Иокунда Кесарийских в Каппадокии (253-259).
Прав. Иоанна и Марии, Устюжских (XIII).
Храни вас Господь, Матерь Божия и все святые, их же память мы сегодня отмечаем

Молитвы:

Мц. Феодосии девы, Тирской. Тропарь, глас 4.
Добродетель благоприятно, мученице, постигла еси,/ Христово приятелище бывши чистое/ святаго Духа дом возлюблен;/ отнюдуже посрамила еси врага, борющаго род человеческий,/ добре страдавшая,/ и посекла еси Копронима, Феодосие, мечем веры,/ и к чертогу Небесному преставилася еси, радующися./ Тебе верою чтущим/ присно проси велия милости.

Ин кондак, глас 4.
Божественная память твоя, Феодосие,/ днесь возсиявши,/ явися мирови яко солнце,/ сказующи житие твое./ Ты бо воздержанием плотская двизания разорши/ и страдания кровию уневестилася еси Христови./ Темже хвалящия тя избави от всяких зол,/ да зовем ти:/ радуйся, мати преподобная.

Кондак, глас 2.
Трудами живот нетрудный достигла еси,/ кровию же Копронима удавила еси, мученице,/ сквернаго врага Христовы Церкве, всеблаженная Феодосие,/ и с Вышними радуешися воинствы,/ чтущия память твою покрывающи.

Блж. Иоанна, Христа ради юродивого, Устюжского. Тропарь, глас 5.
Наготою телесною и терпением/ обнажил еси вражия коварствия,/ обличая неподобное его деяние,/ зельне стражда солнечный вар/ и нуждныя великия студени мраза,/ и огня не чул еси,/ Божиею помощию покрываемь,/ Иоанне премудре,/ моли о верою творящих память твою честно/ и усердно притекающих к раце мощей твоих,/ избавитися от бед и падения избежати.

Ин кондак, глас 1.
Иоанне премудре,/ земныя славы не возлюбив,/ того ради яко неистов ся творя,/ желая Царство Небесное наследовати,/ ударения и укорения приемля,/ наготу и зной терпя,/ тем ныне со Ангелы ликуеши,/ моли Христа Бога о душах наших.

Кондак, глас 8.
Вышния красоты желая,/ нижния сладости телесное ядение тщательно оставил еси,/ нестяжанием суетнаго мира возлюбил еси ангельское житие,/ преходя скончався, Иоанне блаженне,/ с нимиже моли Христа Бога непрестанно о всех нас.

Иконы Богородицы «Споручница грешных». Тропарь, глас 4.
Умолкает ныне всякое уныние/ и страх отчаяния исчезает,/ грешницы в скорбех сердца обретают утешения/ и небесною любовию озаряются светло./ Днесь бо Мати Божия простирает к нам спасающую руку/ и от Пречистаго образа Своего вещает, глаголя:/ Аз Споручница грешных к Моему Сыну,/ Сей дал Мне за них руце слышати Мя выну./ Темже людие, обремененнии грехми и скорбьми многими,/ припадите к подножию Ея иконы со слезами, вопиюще:/ Заступнице мира, грешных Споручнице!/ Умоли Матерними Твоими молитвами Избавителя всех,/ да Божественным всепрощением покрыет грехи наша/ и светлыя двери райския отверзет нам,/ Ты бо еси предстательство и спасение рода христианскаго.

Кондак, глас 1.
Честное жилище бывшее/ неизреченнаго естества Божественнаго/ выше слова и паче ума/ и грешным еси Споручница,/ подававши благодать и исцеление,/ яко Мати всех Царствующаго:/ моли Сына Твоего/ получийти нам милость в День судный.

Святитель Феофан Затворник. Мысли на каждый день года

(Дея. 28; 1-31; Ин. 21, 15-25). Никто не поленится помянуть своих родителей; но поминать надо и всех православных христиан, и не в этот только день, а во всякое время, на всякой молитве. Сами там будем, и понуждаемся в молитве этой, как бедный в куске хлеба и чаше воды. Помни, что молитва об усопших и сильна общностью — тем, что идет от лица всей Церкви. Церковь дышет молитвой. Но как в естественном порядке, при беременности мать дышет, а сила дыхания переходит и на дитя, так и в благодатном порядке Церковь дышет общею всех молитвою, а сила молитвы переходит и на усопших, содержимых в лоне Церкви, которая слагается из живых и умерших, воюющих и торжествующих. Не поленись же на всякой молитве усердно поминать всех отшедших отец и братий наших. Это будет от тебя им милостыня. . .

Pages: 1 2 3

Оставьте комментарий!