Православный календарь 25 ноября (12 ноября ст.ст.)

Ноябрь 24th 2016 -

Проповедь в пятницу 23-й седмицы по Пятидесятнице

В этот день:
Русская Православная Церковь отмечает память святых:

Пророка Ахии (960 г. до Р.Х.).
Святителя Льва,папы Римского (461)
Преподобного Нила, постника Синайского (V).
Преподобный Емилиан Кукуллат (Emilian Cucullatus), отшельник (554)
Святителя Иоанна Милостивого, патриарха Александрийского (616-620).
Святого Кадваладра, короля Уэльсского (664) (Кельт. и Брит.).
Святого Макара, еп. Аберденского (VI) (Кельт. и Брит.).
Святого Синнела Клинишского (VI) (Кельт. и Брит.).
Блаженного Иоанна Власатого, Ростовского (1580).
Св. Нила мироточивого Афонского (1651).
Священномученика Феодора Гидаспова, протоиерея (1918)
Сщмч. Константина (1937)
Священномученика Владимира Красновского, иерея (1937)
Священномученика Александра Архангельского, иерея (1937)
Священномученика Матфея Алоина, протоиерея (1937)
Священномученика Димитрия Розанова, пресвитера (1937).
Мученика Бориса Успенского (1942).
Иконы Божией Матери Милостивая

Храни вас Господь, Матерь Божия и все святые, их же память мы сегодня отмечаем!


Молитвы:

Свт. Иоанна Милостивого, патриарха Александрийского. Тропарь, глас 8.
В терпении твоем стяжал еси мзду твою, отче преподобне, / в молитвах непрестанно терпевый, / нищия возлюбивый и сия удовливый, / но молися Христу Богу, Иоанне милостиве, блаженне, / спастися душам нашим.
Кондак святителя Иоанна Милостивого, глас 2
Богатство твое расточил еси убогим/ и Небесное богатство ныне восприял еси,/ Иоанне всемудре,/ сего ради вси тя почитаем,/ совершающе память твою,// милостыни о тезоимените!

Прп. Нила, постника Синайского. Тропарь, глас 8.
Слез твоих теченьми пустыни безплодное возделал еси, / и иже из глубины воздыханьми во сто трудов уплодоносил еси, / и был еси светильник вселенней, сияя чудесы, Ниле, отче наш, / моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак преподoбнаго Нила, глас 8.
Хврастная страстей яже от телесе востания/ сечительно, Ниле блаженне, во бденной твоей ссекл еси молитве,/ но, яко имея дерзновение ко Господу,/ от всяких мя бед свободи, да зову ти:/ радуйся, отче всемирный.

Ин кондак преподобнаго Нила Постника, глас 8.
Божественною любовию возгоревся, всеблаженне,/ оставил еси иже в житии молвы/ и постных селитву в горе стяжа,/ от неямсе, вшед в мрак незаходный,/ приемлеши, яко древле Богоносец, Богоначертанная писмена,/ имиже к Божественней добродетели наставляеми, весело вопием ти:/ радуйся, отче Ниле, постником добротворение.

Кондак преподобнаго Нила Постника, глас 2.
Богатство твое расточил еси убогим/ и Небесное богатство ныне восприял еси,/ Иоанне всемудре,/ сего ради вси тя почитаем,/ совершающе память твою,/ милостыни о тезоименйте!

Св. Нила мироточивого Афонского. Тропарь, глас 1.
Монашествовав Богоугодно в Горе Афонстей,/ в молитвах и постах Бога взыскал еси/ и стал еси приятелище чистое Духа,/ облиставая верным добродетелей лучи,/ имиже осияваеши, Ниле, вопиющих тебе:/ слава прославлынему тя Богу,/ слава Венчавшему тя,/ слава Действующему тобою всем исцеления.

Св. Нила мироточивого Афонского. Кондак, глас 3.
Еже от земли явление/ священных мощей твоих, Ниле,/ совозсияло сиянию Креста,/ того бо вожделел еси тепле от младенства,/ кости твоя, сораспявшияся Христови,/ воскресшему яко превечному Богу,/ Того прияша благодать.

Тропарь блаженного Иоанна Власатого, глас 8
Явился еси во граде яко в пустыни,/ в смиренномудрии, чистоте и в трудех, и подвизех, и в терпении мнозе, преблаженне отче Иоанне./ Взем бо Крест Христов последова Ему/ и бе в молитвах и псалмопении день и нощь,/ иноязычнаго речения о спасении всего мира христианскаго рода/ и преселился еси к Невечернему Свету./ Ныне же ко гробу Твоему вернии приходящий,/ моляся Господеви, Богородице и Предтечи, приемлют исцеления молитвами твоими./ Но присно за ны молися, блаженне отче Иоанне, спастися душам нашим.

Ин тропарь блаженного Иоанна Власатого, глас 4
Явился еси во граде, яко в пустыни,/ смиреномудрием и чистотою,/ и взем крест Христов последова Ему/ в трудех и подвизех, и в терпении мнозе, преблаженне отче Иоанне./ И ныне моли о нас совершающих память твою,/ и усердно притекающих к раце мощей твоих,/ избавитися от бед, и душам нашим подати велию милость.

Кондак блаженного Иоанна Власатого, глас 8
Христовою любовию уязвися, отче Иоанне блаженне,/ вышния красоты желая,/ земная же вся презре и ни во чтоже вмени./ И на земли ангельское житие препроводи,/ в вечный покой достиже,/ идеже глас празднущих,/ с нимиже молися за ны./ И душам нашим прощение,/ и телесем исцеление даруй.

Ин кондак блаженного Иоанна Власатого, глас 2
Христовою любовию уязвися отче Иоанне блаженне,/ вышния красоты желая,/ земная же вся презре и ни вочтоже вмени,/ и на земли ангельское житие имея,/ преселился еси в вечный покой,/ идеже предстоя Христу Богу/ моли спастися нам и всему христианскому роду яко да зовем ти:/ радуйся преблаженне отче Иоанне.

Pages: 1 2 3

Комментарии закрыты.